Згідно з дослідженням, опублікованим в Scientific Reports, журналі Nature, тип ультрафіолетового випромінювання, який називається Far-UVC (дальнім UVC, що безпечний для людей), може знизити розповсюдження мікробів, які переносяться в повітрі.
Під час експериментів науковці виявили, що опромінення ультрафіолетовими променями протягом 5 хвилин зменшило кількість мікробів в повітрі – більше ніж на 98%.
За словами вчених, ця технологія може стати новим способом «прямого невтручання» та слугувати активним скороченням поширення хвороб, що передаються повітряним і повітряно-краплинним шляхом, таких як кір, туберкульоз та різні види грипу.
«Far-UVC швидко знижує кількість активних мікробів у повітрі приміщень майже до нуля, роблячи повітря в приміщенні практично таким самим безпечним, як повітря на вулиці. Використання цієї технології в приміщеннях, де люди збираються разом, може запобігти наступній потенційній пандемії» — каже Девід Бреннер, доктор філософії, один із дослідників та директор Центру радіологічних досліджень Колумбійського університету.
Вченим вже кілька десятиліть відомо, що тип ультрафіолетового світла, званий UVC, може вбивати мікроби, зокрема бактерії та віруси. Але звичайне відкрите УФ-випромінювання, що вбиває мікроби, не можна використовувати в закритих приміщеннях, коли присутні люди, тому що це може пошкодити очі та шкіру, потенційно викликаючи сонячні опіки та рак шкіри. Відкрите UVC здебільшого обмежується стерилізацією медичного обладнання.
Наразі, для знезараження повітря в приміщеннях, де постійно перебувають люди, використовується УФ-обладнання – ультрафіолетові екрановані бактерицидні опромінювачі, які працюють за принципом опромінення верхньої частини приміщення прямими променями ультрафіолету та мають направлений потік, який коригується «екраном» - жалюзійною решіткою зі спеціальним покриттям.
В Україні таке обладнання розробляє та виготовляє компанія «Юві-Блейз».
УФ обладнання компанії запатентоване, сертифіковане, має доказову ефективність та є медичними приладами. УФ бактерицидні опромінювачі екрановані з жалюзі Юві-Блейз відповідають всім вимогам наказу 882 МОЗ України.
Про УФБО www.uv-blaze.net/15standard30
Каталог УФБО www.uv-blaze.com/our-products/
У дослідженні, опублікованому в лютому, лабораторія Бреннера виявила, що дальнє ультрафіолетове світло Far-UVC не викликає пошкоджень у 3D-моделі шкіри людини. В іншому дослідженні вони не виявили ознак пошкодження шкіри у безшерстих мишей, які зазнавали впливу світла протягом 8 годин на день протягом 15 місяців.
В останньому дослідженні вчені з Колумбійського університету, Університету Лідса, Університету Данді та Університету Сент-Ендрюс протестували дальнє ультрафіолетове світло у кімнаті розміром ≈ 3х4 м, яка б імітувала реальні умови: з тією ж швидкістю вентиляції, як звичайний будинок чи офіс. Вони встановили п'ять стельових ламп далекого ультрафіолетового випромінювання.
Під час експерименту обприскувач постійно викидав аерозольний туман Staphylococcus aureus (бактерії, що викликає різні медичні проблеми та може бути пов'язана з небезпечними випадками лікарської стійкості). Дослідницька група обрала цей мікроб, тому що він менш чутливий до далекого ультрафіолету, ніж коронавіруси. Після того, як мікроби досягли певної концентрації у приміщенні, включали лампи.
За 5 хвилин лампи вбили більше 98% мікробів, що знаходились в повітрі. Дослідницька група виявила, що навіть коли в кімнату розпорошувалося більше мікробів, лампи далекого УФ-випромінювання підтримували низький рівень мікробів.
Дослідницька група зазначила, що результати були набагато кращими, ніж інші підходи до дезінфекції приміщень у присутності людей. Ефективність зазвичай вимірюється з точки зору «еквівалентного повітрообміну за годину», і в цьому дослідженні лампи Far-UVC виробляли близько 184 еквівалентних повітрообмінів за годину! За більшості інших підходів нормою є – від п'яти до двадцяти еквівалентних повітрообмінів на годину.
Науковці відзначили, що ця технологія може змінити правила гри для зниження передачі вірусу та дезінфекції повітря в приміщеннях.
«Попередні дослідження показали, що далеке Far-UVC вбиває вірус, що викликає COVID-19, інші людські коронавіруси, грип та стійкі до ліків бактерії через те, що мікроби, віруси та бактерії не можуть виробити резистентність до УФ-випромінення, на відміну від того, як це відбувається з вакцинами, антибіотиками та іншими лікарськими препаратами», - сказав Бреннер.
Джерела інформації:
1. Наукові звіти : «Дальнє ультрафіолетове світло (222 нм) ефективно інактивує патогени, які переносяться в повітрі приміщення».
2. Колумбійский університет: «Новий тип ультрафіолетового світла робить повітря в приміщенні таким само безпечним, як і ззовні на вулиці».
3. Фотохімія и фотобіологія : «Залежне від довжини хвилі фотопошкодження ДНК у тривимірної моделі шкіри людини в діапазоні довжини хвилі дальнього Far-UVC та бактерицидного UV-C від 215 до 255 нм».
4. BioRxiv: «Немає ознак індукованого раку шкіри або інших аномалій шкіри після тривалого (66 тижнів) хронічного впливу 222-нм дальнього УФ-випромінення».
5. Оригінал статті https://www.medscape.com/viewarticle/971185?src